Wirtualizacja serwerów

Wirtualizacja umożliwia obsługę na jednym serwerze sprzętowym, wielu maszyn wirtualnych, które w tradycyjnych rozwiązaniach stanowiłyby odrębne urządzenia fizyczne. Ilość maszach wirtualnych jest ograniczona tylko ich wymaganiami w odniesieniu do parametrów serwera przeznaczonego do wirtualizacji. Takie rozwiązanie pozwala na efektywniejsze wykorzystanie mocy obliczeniowej procesorów czy pamięci operacyjnej ale także zasobów dyskowych. Poza wspólnym wykorzystywaniem zasobów fizycznych, maszyny wirtualne są od siebie niezależne. Oprogramowanie służące do zarządzania procesami wirtualizacji określane jest mianem hypervisor, najbardziej znane rozwiązania to: Hyper-V, VMware ESXi, Citrix i XenServer.

Ze względów funkcjonalnych czy też bezpieczeństwa możemy fizyczne urządzenia podzielić na kilka mniejszych w celu odizolowania wybranych usług. Wyodrębnione w ten sposób zasoby cyfrowe nazywamy maszynami wirtualnymi. Dzięki temu możemy utrzymywać mniej sprzętu fizycznego, co przekłada się na zysk w postaci mniejszego zużycia energii jak i sprowadza się do mniejszej ilości sprzętu, który należy konserwować czy nadzorować. Oczywiście każda z maszyn wirtualnych może mieć inny system operacyjny oraz różne parametry w zależności od potrzeb. Dużym atutem jest też łatwe zabezpieczenie na wypadek awarii sprzętowej urządzeń gdyż w przypadku maszyn wirtualnych wystarczy przenieść serwery logiczne (obrazy cyfrowe maszyny w formie plików) na inny sprzęt z tym samym rozwiązaniem programowym wirtualizacji.

Zalety korzystania z wirtualizacji serwerów

 • zwiększona efektywność wykorzystania posiadanych zasobów;
 • automatyczne i dynamiczne przypisywanie zasobów w zależności od potrzeb;
 • poprawa bezpieczeństwa poprzez łatwą izolację maszyn wirtualnych;
 • optymalizacja wykorzystanych zasobów sprzętowych;
 • sprawne tworzenie środowisk testowych;
 • zwiększenie przestrzeni serwerowej i obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej;
 • łatwa migracja i tworzenie kopii bezpieczeństwa.

Wirtualizację serwerów można wykonać zarówno wewnątrz firmy na zasobach sprzętowych i programowych klienta lub delegować na zewnątrz w ramach chmury prywatnej jako usługa w Centrum danych.

Kluczowe aspekty wirtualizacji serwerów

 1. Analiza istniejących serwerów sprzętowych i weryfikacja możliwości wirtualizacji.
 2. Ustalenie wymagań sprzętowych serwera oraz oprogramowania do wirtualizacji.
 3. Dobranie właściwego planu backupu maszyn wirtualnych.
 4. Przygotowanie schematu wdrożenia wirtualizacji z analizą całościowych kosztów.
 5. Migracja istniejących fizycznych serwerów do maszyn wirtualnych.
 6. Wdrożenie środowisk opartych o wirtualizację (systemy Windows Server i Linux).
 7. Zabezpieczania infrastruktury oraz testy nowego środowiska.
 8. Planowanie i wdrażanie konfiguracji sieci strukturalnych w zgodności ze środowiskiem wirtualnym.
 9. Przygotowanie dokumentacji dotyczącej wdrożenia wirtualnych maszyn.
 10. Szkolenie i wsparcie techniczne dotyczące administracji środowiskiem wirtualnym.

Dostarczamy sprawdzone rozwiązania sprzętowe (serwer) i programowane (hypervisor) przeznaczone do wirtualizacji systemów. Przygotowujemy pełną strategię migracji urządzeń sprzętowych do postaci maszyn wirtualnych. Konsultujemy kwestię kopii bezpieczeństwa i zapewnienia ciągłości pracy w przypadku awarii. Jeśli chcą Państwo skorzystać z naszej wiedzy i doświadczenia podczas procesu wirtualizacji prosimy o kontakt. Dodatkowo, jeśli potrzebne będzie wsparcie w administrowaniu powstałą infrastrukturą, nasz zespół jest do Państwa dyspozycji.

Informacje z branży

jaki zasilacz ups do firmy

Zarządzanie zasilaniem awaryjnym z CyberPower

Odpowiednie zarządzanie zasilaniem awaryjnym jest nieodzowne dla utrzymania ciągłości biznesowej. Dlatego CyberPower oferuje zaawansowane rozwiązania w postaci oprogramowania PowerPanel oraz usługi PowerPanel Cloud.

jaki sklep komputerowy w Kielcach

Sprawdzone rozwiązania - sklep komputerowy w Kielcach

Urządzenia sieciowe, monitoring oraz różnorodny sprzęt i oprogramowanie. Nasi partnerzy to: TP-Link, Draytek, HP, Fujitsu, Synology, Qnap, Dahua, Hikvision i wiele innych. Dostarczamy programy graficzne, systemy drukowania, sprzęt poleasingowy oraz rozwiązania techniki sklepowej. Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem.

gdzie kupić kasę fiskalną w Kielcach

Kasy fiskalne jako oprogramowanie

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wirtualne kasy fiskalne mogą odmienić rynek fiskalny? Zapraszamy Cię do poznania rozwiązań programowych kas fiskalnych.